Otrdien, 17. decembrī, Ministru kabinets (MK) pieņēma lēmumu apstiprināt izmaiņas noteikumos, kas nosaka kārtību, kādā Valsts ieņēmumu dienestam (VID) tiek sniegta informācija par fizisko personu kontu apgrozījumu un atlikumiem.
Šie grozījumi precizē un uzlabo informācijas sniegšanas procesu, lai nodrošinātu efektīvāku datu apriti un valsts institūciju uzraudzības funkciju izpildi.
Ņemot vērā jaunās prasības, kas noteiktas likumā “Par nodokļiem un nodevām,” kredītiestādēm un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem turpmāk būs jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) paplašināta un detalizēta informācija par saviem klientiem – fiziskajām personām, kuras ir Latvijas Republikas rezidenti.
Paziņotas ļoti sliktas ziņas autovadītājiem. Tas skars gan dīzeļa, gan benzīna mašīnu īpašniekus
Šī prasība attiecas uz situācijām, kad klienta maksājumu kontā iepriekšējā kalendārajā gadā ieskaitītās skaidrās naudas kopsumma vienā un tajā pašā kredītiestādē vai pie viena maksājumu pakalpojumu sniedzēja sasniedz vai pārsniedz 7000 eiro.
Šie dati tiks izmantoti, lai uzlabotu valsts finanšu uzraudzības procesus un nodrošinātu lielāku caurskatāmību attiecībā uz nodokļu nomaksas pienākumu izpildi. Izmaiņas likumdošanā ir vērstas uz efektīvāku cīņu ar iespējamiem finanšu pārkāpumiem, kā arī lai stiprinātu uzticību valsts nodokļu administrēšanas sistēmai.
Izmaiņas tiek ieviestas ar mērķi veicināt lielāku caurskatāmību skaidras naudas darījumos, vienlaikus stiprinot efektīvu nodokļu administrēšanas sistēmu un uzlabojot kontroles mehānismus. Jaunajā noteikumu projektā paredzētā kārtība būs saistoša visām kredītiestādēm un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem Latvijā, nodrošinot vienotu pieeju un standartus attiecībā uz šo prasību ievērošanu.
Šī kārtība būtiski uzlabos Valsts ieņēmumu dienesta (VID) iespējas uzraudzīt un analizēt naudas plūsmas, tādējādi mazinot riskus, kas saistīti ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas, un vienlaikus veicinot godīgu konkurenci uzņēmējdarbības vidē. Grozījumu ieviešana arī stiprinās sabiedrības interešu aizsardzību, nodrošinot, ka finanšu darījumu caurskatāmība kļūst par nozīmīgu elementu valsts ekonomiskās drošības kontekstā.
Plānots, ka grozījumi stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī, vienlaikus ar jaunajiem likuma noteikumiem, kas paredz papildu pasākumus, lai sekmētu sistēmas efektivitāti un atbilstību mūsdienu prasībām.